Sprzątanie świata – Ekologia na co dzień i nie tylko.

Nie da się ukryć, że jest nas na Ziemi coraz więcej. Wiąże się to niestety ze wzrostem zanieczyszczeń w środowisku. Rozwój przemysłu też nie pozostaje bez winy. Technika idzie do przodu aby człowiekowi ułatwić życie, ale często kosztem otaczającej nas przyrody. Zanieczyszczenia środowiska dzielimy na zanieczyszczenia sztuczne oraz naturalne. Za zanieczyszczenia sztuczne odpowiedzialny jest nie kto inny jak człowiek, a to z kolei stało się problemem ogólnoświatowym.
Zdrowe środowisko to zdrowi my
Wprowadzanie szkodliwych substancji do powietrza, wód i gleb stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzi, ale osłabia to również kondycję przyrody oraz ekosystemów.
Szkodliwe substancje zaczęły przenikać do przyrody wraz z rozwojem miast i gospodarczej działalności człowieka. Odpady przemysłowe, pochodzące z fabryk i elektrowni przyczyniły się do tego, żę zakres zanieczyszczeń zmienił się z lokalnego na globalny. Nie wszystko jest w stanie zmienić pojedynczy człowiek. Ale nie mówmy „pas”.
Historia Akcji „Sprzątanie świata”.
W 1994 roku pani Mira Stanisławska-Meysztowicz, znana działaczka ekologiczna, założycielka i prezeska Fundacji Nasza Ziemia oraz Członkini Rady Programowej Zielonego Instytutu zapoczątkowała w Polsce akcję „Sprzątanie Świata”. Skąd ten pomysł? Akcja Sprzątanie świata miala swój początek w Australii w roku 1989. Obecnie w tej akcji uczestniczy co roku 130 krajów na świecie w tym również Polska. Pod tym hasłem w wielu gminach, szkołach i organizacjach w całej Polsce 1,5 – 2 miliony osób, a na całym świecie około 40 milionów sprząta tereny zielone z zanieczyszczeń, którym sprawca jest człowiek. Akcja „Sprzątnie świata” ma na celu uzmysłowienie dzieciom i młodzieży szacunku dla środowiska naturalnego.
Popularne hasło idzie w parze z działaniem Ekologia
Obecnie akcja „Sprzątania świata” jest największą w Polsce ekologiczną kampanią społeczną na rzecz czystego środowiska. Uczy wszystkich, że człowiek powinien być przyjazny naturze i drugiemu człowiekowi. Przeciwnicy tej akcji uważają, że zbieranie śmieci daje najczęściej efekt krótkotrwały. Zwolennicy tej akcji twierdzą natomiast, że znacznie ważniejsza jest zmiana świadomości ekologicznej i nawyków ludzi. Jeśli ktoś bierze udział w zbieraniu śmieci, to zanim sam wyrzuci coś w lesie dnia następnego, najpierw się nad tym zastanowi.
Akcja „sprzątanie świata” to też edukacja.
Akcja „Sprzątanie świata” to również szereg działań z zakresu edukacji ekologicznej. Często w tym dniu odbywa się również zbiórka surowców wtórnych, debaty ekologiczne, quizy, wystawy i konkursy. Im głośniej będzie o wielkim sprzątaniu świata, tym więcej ludzi weźmie w nim udział. Przystąpić może każdy, wystarczą tylko dobre chęci!